| Technical Details | |
|---|---|
| 1st Choice | Yes |
| 1st Max Cut Depth | 11.0000mm |
| Adapter Type Machine Side | Cylindrical |
| Adapter/Shank/Bore Dia. | 32.0000mm |
| Body Diameter Max | 30.5800mm |
| Body Material Group | Steel |
| Clamping Type | Screw Clamping |
| Coolant Supply | Yes |
| Effective Cutting Dia. | 32.0000mm |
| Family | Weldon® End Mills • Mill 4-11™ |
| Hand of Tool | R - Right |
| Head Length | 49.0000mm |
| Insert Shape | X - Rectangle Mill 4 90° |
| Machining Operation | Periph/Side/Shldr Mill |
| Material | Steel |
| Milling Type | End Mill |
| Number of Flutes | 4 |
| Number of Inserts | 4 |
| Overall Length | 110.0000mm |
| Position of Insert | Lay Down |
| Rake Angle Style | Double Negative |
| Shank Length | 61.0000mm |
Kennametal M4D032Z04B32LN11 Mill 4-11 D = 32 Z = 4 Weldon Cutter
SKU: KEN6134185S/C: 6134185
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
$692.00inc
GST
Price Match
Kennametal was founded on the strength of a technological breakthrough, and a list of highlights demonstrates that it has continued to lead its industry in innovation.
This is a Kennametal First Choice Product.
- One tool for all applications: from roughing to finishing.
- Superior wall and surface finishing capabilities.
- Best choice for stepping down operations.
- Up to 11mm depth of cut.
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
View all: Mill 4™ Series
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN5531913Kennametal M4D040Z05M16LN15 Mill 4-15 D = 40 Z = 5 Screw-On Cutter
$617.46inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN5528599Kennametal M4D035Z04M16LN15 Mill 4-15 D = 35 Z = 4 Screw-On Cutter
$581.04inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN5515759Kennametal LNGU15T608SRGE KC520M Mill 4 Insert R0.8 Medium Geometry
$31.30inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN5515892Kennametal LNGU15T608SRGE KCK15 Mill 4 Insert R0.8 Medium Geometry
$32.89inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart











































































Reviews
There are no reviews yet.