| Technical Details | |
|---|---|
| 1st Max Cut Depth | 32.0000mm |
| Adapter Type Machine Side | Cylindrical |
| Adapter/Shank/Bore Dia. | 16.0000mm |
| Body Material Group | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Coating System | PVD |
| Coolant Supply | No |
| Effective Cutting Dia. | 16.0000mm |
| Family | HARVI II • UDDE • Unequal Flute Spacing • With Neck |
| Grade | KC643M |
| Hand of Tool | R - Right |
| Head Length | 48.0000mm |
| Machining Material Primary | S - Super-Alloys and Titanium |
| Machining Operation | Periph/Side/Shldr Mill |
| Material | Carbide |
| Milling Type | End Mill |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 100.0000mm |
| Shank Length | 51.5200mm |
Kennametal UDDE1600A5ARP KC643M Carbide Endmill UDDE 16mmx32mm R = 6
SKU: KEN6063443S/C: 6063443
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
$738.58inc
GST
Price Match
Kennametal was founded on the strength of a technological breakthrough, and a list of highlights demonstrates that it has continued to lead its industry in innovation.
- Kennametal standard dimensions.
- Non-centre cutting.
- Ramping up to 3°.
- Optimized geometry for titanium machining.
- Unequal flute spacing minimizes chatter for smoother machining.
- Single tool for both roughing and finishing operations requiring fewer setups.
View all: Carbide End Mills
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN3524491Kennametal UDDE0800A5ARB KC643M Carbide Endmill UDDE 8mmx19mm R = 1
$207.15inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN3524533Kennametal UDDE2000A5ARD KC643M Carbide Endmill UDDE 20mmx38mm R = 3
$1,132.56inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN3524519Kennametal UDDE1200A5ARA KC643M Carbide Endmill UDDE 12mmx26mm R = 0.5
$406.56inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN3524532Kennametal UDDE2000A5ARC KC643M Carbide Endmill UDDE 20mmx38mm R = 2
$1,132.56inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart












































































Reviews
There are no reviews yet.