| Technical Details | |
|---|---|
| 1st Choice (Kennametal) | Yes |
| Chipbreaker | Roughing Positive |
| Clearances | 0° |
| Coating | TiOCN |
| Coating System | CVD |
| Corner Radius | 1.2000mm |
| Family | Kenloc™ Inserts |
| Grade | KCP40B |
| Included Angle | 80.000° |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert IC Size | 15.8750mm |
| Insert Shape | C - Diamond/Rhombic 80° |
| Insert Thickness | 6.3500mm |
| Machining Material Primary | P - Steel |
| No. Cutting Edges | 8 |
| Radius | 1.2000mm |
| Thickness | 6.3500mm |
Kennametal CNMG160612RP KCP40B ANSI/ISO Turning Insert CN..
SKU: KEN5886542S/C: 5886542
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
Available in packs of 5. Pricing is for individual items in the pack.
$25.12inc
GSTEACH
Price Match
Kennametal’s unique, patented thermit process for producing impact-resistant macrocrystalline tungsten carbide today remains the best way to produce extremely tough tool materials for demanding applications
This is a Kennametal First Choice Product.
- Roughing geometry with positive rake face for chip control in difficult materials.
- Beyond™ Drive™ grades included.
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
- Engineering quality products for over 80 years
View all: Carbide Inserts
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN1560717Kennametal DNGP150402 KC5410 ANSI/ISO Turning Insert DN..
$22.89inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560833Kennametal VNMS160404 KC5410 ANSI/ISO Turning Insert VN..
$25.70inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560715Kennametal DCGT11T308HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert DC..
$23.43inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1124300Kennametal • TNMA220408 K68
$14.66inc
GSTEACH Usually ships in 5 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart












































































Reviews
There are no reviews yet.