| Technical Details | |
|---|---|
| Chipbreaker | Medium Finishing |
| Clearances | 7° |
| Coating | TiOCN |
| Coating System | CVD |
| Corner Radius | 0.8000mm |
| Family | Screw-On Inserts |
| Grade | KCP25B |
| Included Angle | 60.000° |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert IC Size | 9.5250mm |
| Insert Shape | T - Triangle 60° |
| Insert Thickness | 3.9700mm |
| Machining Material Primary | P - Steel |
| No. Cutting Edges | 3 |
| Radius | 0.8000mm |
| Thickness | 3.9700mm |
Kennametal TCMT16T308MF KCP25B ANSI/ISO Turning Insert TC..
SKU: KEN5698122S/C: 5698122
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
Available in packs of 5. Pricing is for individual items in the pack.
$13.45inc
GSTEACH
Price Match
Kennametal’s unique, patented thermit process for producing impact-resistant macrocrystalline tungsten carbide today remains the best way to produce extremely tough tool materials for demanding applications
- Versatile geometry to be used for finishing and medium applications in multiple material groups.
- Beyond™ Drive™ grades included.
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
- Engineering quality products for over 80 years
View all: Carbide Inserts
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN1120174Kennametal • Positive Inserts • DPGT-LF • DPGT070204LF KC730
$14.62inc
GSTEACH Usually ships in 5 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560389Kennametal CCGT060204HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CC..
$15.69inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560801Kennametal CNMS190608 KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CN..
$30.11inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1623194Kennametal CCGT09T308HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CC..
$18.49inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart











































































Reviews
There are no reviews yet.