| Technical Details | |
|---|---|
| Chipbreaker | Finishing Negative |
| Clearances | 0° |
| Coating | TiOCN |
| Coating System | CVD |
| Corner Radius | 0.8000mm |
| Family | Kenloc™ Inserts |
| Grade | KCP10B |
| Included Angle | 90.000° |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert IC Size | 12.7000mm |
| Insert Shape | S - Square 90° |
| Insert Thickness | 4.7600mm |
| Machining Material Primary | P - Steel |
| No. Cutting Edges | 8 |
| Radius | 0.8000mm |
| Thickness | 4.7600mm |
Kennametal SNMG120408FN KCP10B ANSI/ISO Turning Insert SN..
SKU: KEN5697027S/C: 5697027
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
Available in packs of 5. Pricing is for individual items in the pack.
$13.84inc
GSTEACH
Price Match
Kennametal’s unique, patented thermit process for producing impact-resistant macrocrystalline tungsten carbide today remains the best way to produce extremely tough tool materials for demanding applications
- Finishing geometry.
- Beyond™ Drive™ grades included.
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
- Engineering quality products for over 80 years
View all: Carbide Inserts
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN1560651Kennametal CCGT09T304HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CC..
$18.49inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560808Kennametal SNMS190612 KC5410 ANSI/ISO Turning Insert SN..
$30.39inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560653Kennametal CCGT120404HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CC..
$22.17inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560714Kennametal DCGT11T304HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert DC..
$21.40inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart











































































Reviews
There are no reviews yet.