| Technical Details | |
|---|---|
| 1st Choice | Yes |
| Chipbreaker | Finishing Negative |
| Clearances | 0° |
| Coating | TiOCN |
| Coating System | CVD |
| Corner Radius | 0.8000mm |
| Family | Kenloc™ Inserts |
| Grade | KCP10B |
| Included Angle | 35.000° |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert IC Size | 9.5250mm |
| Insert Shape | V - Diamond/Rhombic 35° |
| Insert Thickness | 4.7600mm |
| Machining Material Primary | P - Steel |
| No. Cutting Edges | 4 |
| Radius | 0.8000mm |
| Thickness | 4.7600mm |
Kennametal VNMG160408FN KCP10B ANSI/ISO Turning Insert VN..
SKU: KEN5615609S/C: 5615609
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
Available in packs of 5. Pricing is for individual items in the pack.
$20.61inc
GSTEACH
Price Match
Kennametal’s unique, patented thermit process for producing impact-resistant macrocrystalline tungsten carbide today remains the best way to produce extremely tough tool materials for demanding applications
This is a Kennametal First Choice Product.
- Finishing geometry.
- Beyond™ Drive™ grades included.
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
- Engineering quality products for over 80 years
View all: Carbide Inserts
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN1560797Kennametal CNMS120408 KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CN..
$13.35inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560717Kennametal DNGP150402 KC5410 ANSI/ISO Turning Insert DN..
$20.91inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560801Kennametal CNMS190608 KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CN..
$30.11inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560389Kennametal CCGT060204HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CC..
$15.69inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart












































































Reviews
There are no reviews yet.