| Technical Details | |
|---|---|
| 1st Choice | Yes |
| 1st Max Cut Depth | 15.5000mm |
| Adapter Type Machine Side | Cylindrical |
| Adapter/Shank/Bore Dia. | 32.0000mm |
| Body Diameter Max | 30.1000mm |
| Body Material Group | Steel |
| Clamping Type | Screw Clamping |
| Coolant Supply | Yes |
| Effective Cutting Dia. | 32.0000mm |
| Family | Cylindrical End Mills • Mill 4-15™ |
| Hand of Tool | R - Right |
| Head Length | 49.0000mm |
| Insert Shape | X - Rectangle Mill 4 90° |
| Machining Operation | Face/Chamfer Milling |
| Material | Steel |
| Milling Type | End Mill |
| Number of Flutes | 4 |
| Number of Inserts | 4 |
| Overall Length | 110.0000mm |
| Position of Insert | Lay Down |
| Rake Angle Style | Double Negative |
| Shank Length | 61.0000mm |
Kennametal M4D032Z04A32LN15L110 Mill 4-15 D = 32 Z = 4 End Mill Cutter
SKU: KEN5555608S/C: 5555608
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
$675.06inc
GST
Price Match
Kennametal was founded on the strength of a technological breakthrough, and a list of highlights demonstrates that it has continued to lead its industry in innovation.
This is a Kennametal First Choice Product.
- Superior wall and surface finish capabilities.
- True 90° capabilities. Stepless solution when using multiple steps.
- Engineered to run up to .610" (15,5mm) depth of cut.
- Effective internal coolant feature,reaching the cutting edge precisely.
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
View all: Mill 4™ Series
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN5515748Kennametal LNGU15T612SRGE KC725M Mill 4 Insert R1.2 Medium Geometry
$31.50inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN5515891Kennametal LNGU15T608SRGE KC725M Mill 4 Insert R0.8 Medium Geometry
$31.50inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN5528632Kennametal M4D040Z04S16LN15 Mill 4-15 D = 40 Z = 4 Shell Mill
$793.64inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN5531915Kennametal M4D025Z02A25LN15L100 Mill 4-15 D = 25 Z = 2 End Mill Cutter
$536.15inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart











































































Reviews
There are no reviews yet.