| Technical Details | |
|---|---|
| 1st Choice (Kennametal) | Yes |
| Chipbreaker | Medium Finishing |
| Clearances | 7° |
| Coating | TiOCN |
| Coating System | CVD |
| Corner Radius | 0.8000mm |
| Family | Screw-On Inserts |
| Grade | KCP10B |
| Hand of Tool | N - Neutral |
| Included Angle | 55.000° |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert IC Size | 9.5250mm |
| Insert Shape | D - Diamond/Rhombic 55° |
| Insert Thickness | 3.9700mm |
| Machining Material Primary | P - Steel |
| No. Cutting Edges | 2 |
| Radius | 0.8000mm |
| Thickness | 3.9700mm |
Kennametal DCMT11T308MF KCP10B ANSI/ISO Turning Insert DC..
SKU: KEN5413190S/C: 5413190
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
Available in packs of 5. Pricing is for individual items in the pack.
$13.99inc
GSTEACH
Price Match
Kennametal’s unique, patented thermit process for producing impact-resistant macrocrystalline tungsten carbide today remains the best way to produce extremely tough tool materials for demanding applications
This is a Kennametal First Choice Product.
- Versatile geometry to be used for finishing and medium applications in multiple material groups.
- Beyond™ Drive™ grades included.
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
- Engineering quality products for over 80 years
View all: Carbide Inserts
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN1560653Kennametal CCGT120404HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CC..
$24.30inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1623193Kennametal CCGT060208HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CC..
$17.18inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560714Kennametal DCGT11T304HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert DC..
$23.43inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560803Kennametal DNMS150408 KC5410 ANSI/ISO Turning Insert DN..
$18.35inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart












































































Reviews
There are no reviews yet.