| Technical Details | |
|---|---|
| Chipbreaker | Finishing Negative |
| Clearances | 0° |
| Coating | TiN |
| Coating System | CVD |
| Corner Radius | 0.4000mm |
| Family | Kenloc™ Inserts |
| Grade | KCK05 |
| Hand of Tool | N - Neutral |
| Included Angle | 80.000° |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert IC Size | 9.5250mm |
| Insert Shape | W - Trigon 80° |
| Insert Thickness | 4.7600mm |
| Machining Material Primary | K - Cast Iron |
| No. Cutting Edges | 6 |
| Radius | 0.4000mm |
| Thickness | 4.7600mm |
Kennametal WNMG060404FN KCK05 ANSI/ISO Turning Insert WN..
SKU: KEN3751976S/C: 3751976
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
Available in packs of 5. Pricing is for individual items in the pack.
$12.49inc
GSTEACH
Price Match
Kennametal’s unique, patented thermit process for producing impact-resistant macrocrystalline tungsten carbide today remains the best way to produce extremely tough tool materials for demanding applications
- Finishing geometry.
- Beyond™ Drive™ grades included.
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
- Engineering quality products for over 80 years
View all: Carbide Inserts
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN1120174Kennametal • Positive Inserts • DPGT-LF • DPGT070204LF KC730
$14.62inc
GSTEACH Usually ships in 5 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560797Kennametal CNMS120408 KC5410 ANSI/ISO Turning Insert CN..
$13.35inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1560699Kennametal DCGT11T302HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert DC..
$21.40inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1623200Kennametal DCGT070202HP KC5410 ANSI/ISO Turning Insert DC..
$15.73inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart










































































Reviews
There are no reviews yet.