| Technical Details | |
|---|---|
| 1st Choice (Kennametal) | Yes |
| Chipbreaker | LD |
| Coating | TiN |
| Coating System | PVD |
| Corner Radius | 0.4000mm |
| Family | Drill Fix™ DFR™ • LD Inserts |
| Grade | KC7140 |
| Hand of Tool | N - Neutral |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert IC Size | 6.0000mm |
| Insert Length | 7.1200mm |
| Insert Shape | B - Parallelogram 82° |
| Insert Thickness | 2.7900mm |
| No. Cutting Edges | 2 |
Kennametal DFR020204LD KC7140 DFR Drilling Insert
SKU: KEN1730321S/C: 1730321
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
Available in packs of 10. Pricing is for individual items in the pack.
$21.93inc
GSTEACH
Price Match
Kennametal’s unique, patented thermit process for producing impact-resistant macrocrystalline tungsten carbide today remains the best way to produce extremely tough tool materials for demanding applications
This is a Kennametal First Choice Product.
- High positive chipbreaker geometry preferred on ductile and normal chipping materials at medium feed rates.
- Preferred on inboard position.
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
- Engineering quality products for over 80 years
View all: Indexable Drills
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN1608398Kennametal DFR150R3WD20M Drill Body Diameter = 15.0-16.0 3XD
$465.25inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1608399Kennametal DFR155R3WD20M Drill Body Diameter = 15.5-16.5 3XD
$465.25inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1713517Kennametal DFT030204MD KC7140 DFT Drilling Insert
$21.09inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1713515Kennametal DFT030304MD KC7140 DFT Drilling Insert
$21.09inc
GSTEACH Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart











































































Reviews
There are no reviews yet.