| Technical Details | |
|---|---|
| Adapter Type Machine Side | Square Shank |
| Body Material Group | Steel |
| Clamping Type | Screw Clamping |
| Coolant Entry Style | No Coolant |
| Coolant Exit | No Coolant |
| Coolant Supply | No |
| Family | Screw-On Inserts |
| Hand of Tool | R - Right |
| Insert Shape | C - Diamond/Rhombic 80° |
| Machining Operation | Turning & Facing |
| Machining Type | External |
| Overall Length | 100.0000mm |
| Position of Insert | Lay Down |
| Rake Angle Style | Neutral (Zero) |
| Shank Height | 16.0000mm |
| Shank Length | 85.4000mm |
| Shank Shape | Square |
| Shank Width | 16.0000mm |
| Tool Length | 100.0000mm |
| Toolholder Shape | Offset |
Kennametal SCLCR1616H09 S Clamping Holder W16.0mm L100.0mm
SKU: KEN1097819S/C: 1097819
Usually ships in 3 daysExcluding weekends / Subject to availability
$151.61inc
GST
Price Match
Kennametal’s unique, patented thermit process for producing impact-resistant macrocrystalline tungsten carbide today remains the best way to produce extremely tough tool materials for demanding applications
- Kennametal leads the industry in innovation
- World-class product development
- Engineering quality products for over 80 years
View all: Screw-On Tool Holders
We don't have any datasheets for this product.
We don't have any media for this product.
This product is handy for all trades.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
P/N: KEN1097799Kennametal SVJBRF1616K16Q S Clamping Holder W16.0mm L125.0mm
$197.35inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1097801Kennametal SVJBR1616H11 S Clamping Holder W16.0mm L100.0mm
$173.64inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1094617Kennametal SVJBRF082D S Clamping Holder W0.50 L6.00
$173.64inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart -
P/N: KEN1097817Kennametal SCLCRF1616K09Q S Clamping Holder W16.0mm L125.0mm
$173.64inc
GST Usually ships in 3 daysRated 0 out of 5 based on 4 customer ratingsAdd to cart












































































Reviews
There are no reviews yet.